Szukaj na tym blogu

piątek, 22 lipca 2016

URODA STAROMIEJSKA


 

Patrzę i widzę, niestety - należałoby czasami powiedzieć...


Jak wówczas, kiedy podziwiałam urodę architektonicznych "modelek" z zespołu staromiejskiego. Są zmienne, w zależności od pory dnia, światła, nastroju oglądacza / oglądaczki :-)
Szkoda tylko, że stan higieniczny niektórych urodziwych architektonicznych dam pozostawia wiele do życzenia. Figury na fasadzie reprezentacyjnego gmachu PKO, podobnie jak cała elewacja, wołają o pomstę do nieba! Czy posprzątanie / oczyszczenie to naprawdę tak wielki problem?

Budynek, tak pięknie eksponowany od strony ul. Mostowej, powinien być jedną z wizytówek Starego Miasta z czasów historyzmu. Niestety nie jest. Czas zatrzymał się tutaj daaawno temu. Podobnie jak na zegarze na pl. Rapackiego – to dopiero wizytówka miasta! Jedna tarcza wskazuje właściwą godzinę, druga, od dawna – nieodmiennie południe.


Nic, tylko miny robić :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.