Szukaj na tym blogu

wtorek, 23 grudnia 2014

GWIAZDKOWA WALKA NA KULE ZE ŚNIEGU - U KSIĘGARZA REICHA (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)


Co kupić na gwiazdkę? Jakie prezenty położyć pod choinką dla najbliższych? Kiedyś nie było z czego wybierać, dziś - w nadmiarze wszystkiego - trudno zdecydować...

za: httpswww.facebook.comlubie.czytac.ksiazkiphotosa.
314981128525911.85092.314979168526107889143814442970
type=1&theater-


107 lat temu, w okresie adwentu, jak teraz, znany nam już Julius Reich polecał na prezenty świąteczne „stosowne dla chłopców” drukarnie ręczne (dlaczego tylko dla chłopców?...), także gry polskie gwiazdkowe dla dzieci. Tu następuje ich wyliczenie, to: stoliczku nakryj się, gra drabinkowa, dzwonek i młotek, walka na kule ze śniegu, weseli pajace, gra w piłkę, gosposia, weseli kominiarze, gra w gąskę. Dziś trudno powiedzieć, na czym polegały... Każda gra w ozdobnym, kolorowym pudełku, każda kosztuje tylko 1 mk., z przesyłką - 1,25 mk.
Księgarz Reich zachęcał do nabywania kart gwiazdkowych i noworocznych, śpiewników z kolędami i innymi pieśniami.  Przydatnych na prezent, ale też po to, żeby spędzać czas na wspólnym kolędowaniu, na gwiazdkowym byciu razem.

za: httpecomanufaktura.blogspot.com201312
swiateczne-obrazki-3d-dekoracja.html


WESOŁYCH ŚWIĄT!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.