Szukaj na tym blogu

środa, 17 grudnia 2014

ZABYTKOWO / NAUKOWO W NOWY ROKTym razem informacyjnie.
Ale też z zaproszeniem do udziału – w charakterze
autorów referatów i / lub dyskutantów i słuchaczy.


W przyszłym roku planujemy spotkania w ramach dwóch cykli.

1) Rozpoczynamy cykl seminariów poświęconych toruńskim zabytkom „młodszego pokolenia”, tj. sztuce XIX i XX wieku, ze szczególnym akcentem na architekturę i urbanistykę, także wystrój i wyposażenie wnętrz. Spotkania, organizowane co około pół roku, będą dotyczyć konkretnych zagadnień i epok stylowych:

- tzw. pruskiego muru (Fachwerk) – maj 2015 roku,
 
- historyzmu, 

- modernizmu listopad 2015 roku

- czasów PRL-u.


Fot. Jacek Bloch.
Toruńskie Spacery Fotograficzne - impresja ze spaceru
dotyczącego pruskiego muru.
Zob. też blog na ten temat.

Nasze cele to systematyczne budowanie stanu badań na te tematy oraz szerokie uświadamianie wartości i znaczenia zabytków „nowszych”. Bo zabytki toruńskie to nie tylko „gotyk na dotyk”.

Pierwszy z celów oczywisty. Drugi wynika z faktu, iż w Toruniu ma miejsce i postępuje degradacja tego rodzaju obiektów. Chcemy więc edukować także w kategoriach lokalnej historii, budzić wrażliwość – estetyczną i historyczną, uwrażliwiać na kulturowe i historyczne wartości towarzyszące nam często na co dzień, choć nie zawsze uświadamiane.
Chcemy przygotować także spacery tematyczne z komentarzem oraz edukacyjne zajęcia dla dzieci.

Spotkania te są adresowane do szerokiego grona odbiorców, miłośników Torunia i jego historii.

2) Kontynuować będziemy konferencje z cyklu Dzieje i skarby kościołów toruńskich, które w istotny sposób przyczyniły się do poszerzenia stanu wiedzy na temat sztuki Torunia i dziejów miasta. Szóstą jego edycję poświęcamy kościołowi oo. dominikanów w Toruniu (październik 2015 roku).

Od tego się zaczęło... - w 2002 roku.(Tutaj nasze publikacje.)

Propozycje referatów wraz ze streszczeniem (do 2 000 znaków),
można zgłaszać: katarklucz@wp.pl, www.shs.torun.pl
 1)  pruski mur - do 31 III 2015

modernizm - do 30 IX 2015

2)
kościół dominikanów -
do 31 V 2015


ZAPRASZAMY!

2 komentarze:

  1. Czy da się jeszcze kupić "dzieje i skarby" o katedrze i NMP?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi, u źródła (SHS i Wydawnictwo TNOiK) już ich nie ma. Pozostaje polowanie na allegro albo Toruński Antykwariat Księgarski - szuka skiążek dla klientów (http://www.antykwariat-torun.pl/pl/i/Poszukiwanie-ksiazek-dla-klientow/11). Pozdrawiam

      Usuń

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.