Szukaj na tym blogu

środa, 3 grudnia 2014

ZŁOTNICZE NOWOŚCI LOKALNECo prawda rzecz dotyczy nie Torunia, a niedalekiej Brodnicy, warta odnotowania. Chodzi o najnowszą publikację prof. Jacka Tylickiego na temat brodnickich złotników i innych artystów („Materiały archiwalne do biografii artystów w nowożytnej Brodnicy”). Kilku złotników do dziś stanowiło swego rodzaju zagadkę.Źródłem nowych informacji, ważnych dla stanu wiedzy o twórczości mistrzów z tego miasta, jest Centralne Archiwum Ewangelickie w Berlinie. W książeczce oprócz danych poszerzających dane biograficzne, Autor zawarł także dodatkowe wnioski.

Warto wspomnieć, że opracowanie to wydane zostało staraniem Muzeum w Brodnicy. Cieszy to staranie o utrwalanie lokalnej historii i budowanie tożsamości miejsca. 
(Książka do nabycia tamże.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.