Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 grudnia 2014

SUBIEKTYWNIE (TSF) - SCHWITTERS W TORUNIU / PODAJ CEGŁĘ. MALARSKIE SKOJARZENIATakie tam malarskie skojarzenia zdjęć spacerowiczów (Toruńskich Spacerów Fotograficznych oczywiście).

Fot. Anna Kwiatkowska


Pierwsze zdjęcie - fasada dawnego kina Orzeł. Jej wygląd to z pewnością „dzieło” niezamierzone. Wieje grozą... Dobry kadr. Malarskie skojarzenia, niemal automatyczne, z dadaistycznymi kompozycjami Carla Schwittersa (jak niżej). Także co do klimatu...

za: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/
f/fc/DasUndbild.jpg/240px-DasUndbild.jpg
za: http://www.wetcanvas.com/Community/images/
01-Oct-2009/81371-collage_two.jpg
za: http://uploads8.wikiart.org/images/kurt-schwitters/
merzbild-rossfett-1919.jpg!Blog.jpg


Malarskie skojarzenia dotyczące drugiej fotografii bardziej dosłowne.

Fot. Bartłomiej Łyczak
Pamiętacie obraz Aleksandra Kobzdeja „Podaj cegłę” (1950)?

za: http://archiwum.rp.pl/artykul/1100301-Podaj-cegle.html
Bartłomiej Łyczak, autor fotografii, jest historykiem sztuki, więc może celowo upolował taki właśnie kadr? – choć w bardziej współczesnej wersji. I bez ideologicznych obciążeń. W fajnym kontekście pozostałości zabytkowego zamku krzyżackiego. Takie zderzenie dwóch światów, dwóch epok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.