Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 grudnia 2014

KARIERA TORUNIANKI W ROLI… PASTORANietypowa to kariera dla torunianki w pierwszych latach XX wieku. Tyle, że miała miejsce zagranicą – w Leicester, w Wielkiej Brytanii.
W 1905 roku prasa lokalna doniosła, iż toruńska panna została pastorem. Ojcem panny Petzold był kapitan 61. pułku piechoty w Toruniu. Wiosną 1905 roku wprowadzono ją na urząd pastora anglikańskiego kościoła niezależnego w Leicester.
Wcześniej nasza bohaterka zdała w Szczecinie egzamin jako nauczycielka, studiowała 2 lata na uniwersytecie w St. Andrews w Szkocji, następnie zdała w Edynburgu egzamin jako „magister ortium”. Dalej kształciła się w Oxfordzie i Berlinie, gdzie przez sześć półroczy uczestniczyła w kursach teologii.

Prasa doniosła, iż „swoje pierwsze kazanie wygłosiła w szarym płaszczu pastorskim o białej podszewce”. Tę uwagę dziś można potraktować jako podszytą szowinistycznym podtekstem… – spostrzeżenie na temat tak wykształconej kobiety, która zrobiła karierę i wybiła się ponad przeciętność, dotyczyło jej… ubioru. O treści kazania i jego ideowym przesłaniu zero informacji…

Panorama Torunia z wieżami kościołów,
m.in. ewangelickiego p.w. św. Katarzyny.
Fot. Andrzej R. Skowroński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.