Szukaj na tym blogu

sobota, 17 stycznia 2015

ANDENKEN AUS THORN - 1939


Pamiątka z Torunia
, z jesieni 1939 roku, z okresu niemieckiej okupacji.
Pocztówkowa składanka - najcenniejsze zabytki, miejsca dobrze znane.
(Z zasobów Marii Błęckiej).

Tylko tutaj widoczny bezpośredni ślad niemieckiej okupacji
- z lewej, nad zegarem, fragment hitlerowskiej flagi.


Tu dygresja...
Zegar to reklama zakładu zegarmistrzowskiego Kazimierza Bibika (lata 30. XX w.). Od 1936 roku miał zakład (z telefonem) w kamienicy na rogu Rynku Staromiejskiego i Szerokiej. Polecał nie tylko zegary i zegarki, ale – jak większość zegarników wówczas – także wyroby złotnicze i jubilerskie, m.in. obrączki, platery. Od 1936 roku miał uprawnienia do autoryzowanej sprzedaży zegarków marki Omega.

W 1939 roku Bibik uruchomił Wytwórnię Zegarów Biurowych, wytwarzał zegary biurowe i kominkowe w najnowszych fasonach, m.in. na baterie – „ceny znacznie niższe od zagranicznych”. Zegarmistrz ten lansował nowinki techniczne, zegarki wodoszczelne, antymagnetyczne, odporne na wstrząsy, a o jego nowoczesnym podejściu do interesów świadczy też fakt, iż w kinach wyświetlano krótki film reklamowy zakładu Bibika (!).


Orly w zwieńczeniu - jeszcze...
 CDN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.