Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 19 stycznia 2015

ZABYTEK "ZADBANY" - PODGÓRZ
ZABYTEK ZADBANY. Raczej „ZADBANY”.
Przykre, że tyle w moim stwierdzeniu ironii. Bo przecież podgórskie zabytki to nie zabytki. Nawet dawny ratusz nie jest wpisany do Rejestru Zabytków. Nie ma na Podgórzu gotyku…
Kilka fotograficznych refleksji ze spaceru związanego z przygotowaniem aplikacji na urządzenia mobilne do zwiedzania Podgórza (szykuje taką Dom Muz).

Zwiedzania! – a co!


Piękny przykład (nie jedyny...)
"orynnowania" zabytkowego gmachu.
Ratusz w naturze...
...pełen masztów, rurek i szpetnej reklamy.
Przed tablicą poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu
taki oto "montaż artystyczny".Kolejny przykład fantazyjnej rynny, na najokazalszej na Podgórzu
neomanierystycznej kamienicy przy ul. Poznańskiej 96.


Czy to podgórska specjalność?
- "dom okablowany / orurkowany"?
 
Tak wygląda od podwórza reprezentacyjna niegdyś
willa w ogrodzie rodziny Jaugschów, ul. Poznańska 30/32.
Żal...

Czynszowa kamienica Jaugscha tuż obok (ul. Poznańska 28)
w nie lepszym stanie.


Smutny przykład "toruńskiej szkoły konserwacji" - świetna niegdyś neomanierystyczna kamienica (ul. Poznańska 34),
dziś poszatkowana przez remonty
(które urzędnicy nazwaliby na pewno rewitalizacją...)
- a każdy na-olaboga-inną-modłę.
Bez związku z historyczną formą.

A do tego "ozdobiona" tego rodzaju reklamą.
Bez komentarza.


Na koniec zagadka. Czy wiesz, gdzie jest ul. Władysława Grabskiego? I jak wygląda? Odpowiedź jest dość zaskakująca (w kolejnym poście).
Wieczorne uzupełnienie zagadki, choć nie podgórskie. Gdzie jest ulica Herr(yka) Sienkiewicza? :-)

2 komentarze:

  1. Czy Dom Muz nie zapomni dodać dwóch cmentarzy ewangelickich i miejsca po kościele ewangelickim w swojej aplikacji? Notabene Grabskiego przechodzi obok tego miejsca, jeśli taka ulica w ogóle jest uwzględniona.

    OdpowiedzUsuń
  2. W aplikacji oczywiście będą wzmianki o kościele ewangelickim i cmentarzach. Okazało się (oczywiście), że objętość aplikacji za mała, żeby opowiedzieć (prawie) wszystko - taki mamy ciekawy Podgórz!
    A ul. Grabskiego to kuriozum - jest na mapie, w terenie to właściwie chaszcze i dukt wyjeżdżony przez samochody. A taki patron...

    OdpowiedzUsuń

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.