Szukaj na tym blogu

sobota, 24 stycznia 2015

GORSET NIEDOZWOLONY (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)
Karnawał to bale, bale to kreacje, a kreacje to - kiedyś - gorsety... Dziś, na szczęście, jeśli już panie używają gorsetów, to nie w tak opresyjnej wersji.

Model jeszcze XIX-wieczny, ale zasada ta sama...
Thorner Presse, 1889.


Ponad 100 lat temu lokalna prasa donosiła o niebywałym udogodnieniu dla uczennic - gorset NIEDOZWOLONY! Jednak tylko podczas uprawiania gimnastyki...
Pruski minister oświaty wydał rozporządzenie, by dziewczęta przy ćwiczeniach gimnastycznych nosiły osobny  ubiór, składający się z bluzki i spodnicowych [czyli spódniocowych] spodni. Bluzka ma być z materiału, który można prać, spodnie z niebieskiego szewiotu. Gorset nie dozwolony.”

Thorner Presse, 1889.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.