Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 stycznia 2015

ZEGARMISTRZOWIE TORUŃSCY – KTO, KIEDY (1)W nawiązaniu do postu o toruńsko dobrych wieściach z zegarowo-antykwarycznego pola pomyślałam, że może warto udostępnić w jednym miejscu elementarne dane dotyczące mistrzów zegarmistrzostwa związanych z Toruniem. Taki mini słowniczek, dla edukacji ogólnej.
Denerwujące jest (dla mnie) na przykład nieustające datowanie zegarów kaflowych Abrahama Willa – mimo iż stan wiedzy w ostatnich latach zmienił się zasadniczo – na XVII w. Może te podstawowe informacje przydadzą się potencjalnym kolekcjonerom-nabywcom?
Więcej na ten temat w przywoływanej już w toruniarni monografii toruńskiego zegarmistrzostwa mojego autorstwa.


(Nakład został wyczerpany w ciągu kilku miesięcy, co w przypadku wydawnictw muzealnych nie jest częste…:-) Może do nabycia jeszcze tutaj?).

W książce m.in. dane dotyczące zachowanych zegarów wykonanych przez poszczególnych mistrzów, ilustracje, bibliografia.


 


Z wybranej literatury wskazanej w książce tu chciałam przywołać:
Stanisław S. Mieleszkiewicz, Konrad Nawrocki, Zegary i zegarmistrzowie w Prusach Królewskich, w: Klejnot w koronie Rzeczypospolitej. Sztuka zdobnicza Prus Królewskich. Eseje, red. Czesława Betlejewska, Gdańsk 2006, s. 138-154,
Krzysztof Mikulski, Pułapka niemożności. Społeczeństwo nowożytnego miasta wobec procesów modernizacyjnych (na przykładzie Torunia w XVII i XVIII wieku), Toruń 2004.
Od prof. Mikulskiego pochodzą też istotne, szczegółowe informacje nt. warsztatów zegarmistrzowskich, biografii mistrzów itp., uzyskane podczas badania Jego badań archiwalnych. Wiele nowych faktów ustalił Dominik Kick w pracy magisterskiej, Obudowy zegarów toruńskich XVII i XVIII w., mps, Toruń 2006, cz. 1-2.

Podziękowania należą się także pasjonatom dawnego zegarmistrzostwa, którzy „donosili” mi o „nowych”, tj. nowo odkrytych, nieznanych wcześniej zegarach toruńskiej roboty.

XIV wiek
Mistrz zegara wieżowego z Ratusza Staromiejskiego, czynny po roku 1385.

XV wiek
Mistrz zegara wieżowego z kościoła Świętojańskiego, czynny około roku 1433.   

Michael LEYSTER (zm. 1435 lub wcześniej), czynny około roku 1417.

Hans DÜRINGER / DORING  (1410-1415 – ok. 1477). Autor m.in. wielkiego zegara  astronomicznego (1464-1470) w kościele Mariackim w Gdańsku, wówczas (do 1574 roku) największego na świecie.

XVI wiek
Fabian PAPELBAUM / PAPPELBORN / PABLELBORN, czynny w latach 1532-1550.

Greger / Grzegorz WILHELM, czynny w latach 1589-1590.

CDN.

Przerywnik - z humorem.
Zegar (ultra)nowoczesny, choć nawiązujący do tradycji :-)
Fot. Internet4 komentarze:

  1. Wojtku, mam jedyny egzemplarz, niestety. Wielokrotnie już musiałam się tłumaczyć... Szkoda, że nakład nie był większy.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo ciekawy blog, będę zaglądać :)

    OdpowiedzUsuń

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.