Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 26 stycznia 2015

POTŁUCZONY KIELICH Z PODGÓRSKIEGO KOŚCIOŁAW kwietniu 1908 roku prasa doniosła, iż „z zakrystyi tutejszego kościoła katolickiego skradziono w poniedziałek w czasie, gdy ks. Domachowski odprawiał mszę św., kielich. Chodziło o kościół w Podgórzu, po lewej stronie Wisły.

Ks. Józef Domachowski.
Fot. ze zbioru Marii Błęckiej.
Złodzieja wcale nie zauważono, dopiero we wtorek popołudniu, gdy żona zaktystyana poszła do kościoła, zauważyła tamże 3 nieznajomych mężczyzn. Natychmiast pobiegła po męża i z pomocą kilku ludzi jednego z owych mężczyzn przytrzymano. Dwaj inni zdołali zbiedz. Wykazało się, że to rzeczywiście byli złodzieje, którzy dnia poprzedniego skradłszy kielich, wrócili na drugi dzień po nową zdobycz. W kieszeniach nieznajomego bowiem znaleziono dalszą część kielicha. Złodzieja zaprowadzono na policyę. Nazwiska jego dotąd nie stwierdzono.” 

Już po kilku dniach okazało się, że złodzieja pochwycono.
Jest nim szwed Ickland z Sztokholmu. Ickland twierdził, że kielich, który jest zupełnie potłuczony, otrzymał od jakiegoś Austryaka i chciał go odnieść z powrotem do kościoła. Złodzieja okuto i odstawiono do więzienia w Toruniu.”Wiadomo, iż w inwentarzu podgórskiego kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła z 28 stycznia 1817 roku wymienione są m.in. 2 srebrne, wewnątrz złocone kielichy mszalne, z patenami.
Obecnie w kościele znajdują się następujące kielichy (wymienione w opracowaniu Diecezja toruńska...):
- Jakoba Hermanna, Toruń, 1708 r. - kielich pochodzi z kościoła oo. Dominikanów pw. św. Mikołaja w Toruniu
- późnobarokowy, datowany na lata około 1710-1720
- Johanna von Hausena II (Młodszego), Toruń, 1702 r.
- neorenesansowy, Niemcy, XIX/XX w.
Kolejny okaz to kielich mszalny, który trafił do zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu (1999), wykonany przed rokiem 1792.
Skoro skradziony kielich był zupełnie potłuczony..., zapewne nie chodzi o żaden z wymienionych.

Ukrzyżowanie, centralna część ołtarza głównego
w podgórskim kościele
pw. św. św. Piotra i Pawła
.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.