Szukaj na tym blogu

niedziela, 17 kwietnia 2016

HISTORYZM = NIE TYLKO ZABYTKI, ALE I PODEJŚCIE DO RZECZYWISTOŚCI

Podczas konferencji z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA 23 kwietnia będzie mowa nie tylko o zabytkach w stylu historyzmu / eklektyzmu, ale też o historyzmie jako relacji do przeszłości. Zarówno tej wielkiej, jak i codziennej, prozaicznej, spotykanej na każdym kroku – o ile zechcemy ją dostrzec…
Zapraszam na „foto-wirtualny” spacer po dawnym Toruniu, za pomocą zdjęć ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Dzięki utrwalonym obrazom miasta będzie można odpowiedzieć między innymi na pytania:
- dlaczego niektóre znane gotyckie / nowożytne kamienice w wersji sprzed ponad 100 lat są nie do poznania?

O Zum Lämchen zob. tutaj

- z jakich okazji i w jakich formach wznoszono imponującą formami i gabarytami architekturę okazjonalną?


- jak blisko centrum miasta w dzisiejszym rozumieniu były fortyfikacje?
- jak wyglądało wnętrze składu, który prowadzili i odwiedzali nasi protoplaści?
- czy antysemickie napisy na murach to wyłącznie dzisiejsza „specjalność”?

- co wspólnego z apteką Radziecką ma imponująca reklama zewnętrzna znanego kapelusznika J. Hirscha?
(O szyldach i reklamach opowie Kamil Snochowski, miłośnik dawnego liternictwa.)
Zapraszam na spotkanie! 
(Biblioteka Diecezjalna, pl. ks. Frelichowskiego 1,
23 IV, godz. 10.00-18.00)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.