Szukaj na tym blogu

wtorek, 12 kwietnia 2016

TORUŃSKI HERKULES W SŁUŻBIE… KONFERENCJIPamiętacie dwanaście prac Herkulesa? Dlaczego o to pytam? Bo Herkules ma związek z… konferencją ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA – HISTORYZM XIX-XX WIEKU (23 kwietnia). I do tego TORUŃSKI HERKULES :-)Gdzie go znajdziemy? Podpowiedzią niech będzie pół-figura bohatera odzianego w skórę lwa nemejskiego, na jednej z zabytkowych kamienic. Może płaskorzeźba z symboliczną sceną pracy w kuźni naprowadzi na trop?

To jedna z nielicznych kompozycji o tematyce związanej z pracą na elewacjach toruńskich domów, obok np. scen z tzw. domu Gutenberga przy ul. św. Katarzyny 4.

(O Gutenbergu, jego wynalazku, domu Gutenberga w Toruniu tutaj.)


Niebawem nieco więcej o miejscu, które zdobi Herkules.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.