Szukaj na tym blogu

niedziela, 10 kwietnia 2016

REKLAMO-POLITYZM (JĘZYKOWO)Per analogiam do terminu kosmopolityzm – wielonorodowo-językowe wątki w reklamie, choć razem nie z Torunia. Tym bardziej wymowne – ze stolicy. Centrum Warszawy pod względem reklam jest anglojęzyczne, patrz: ustawa o języku polskim… 
A językowa masakra wciąż i wszędzie wszechobecna… 

Najbardziej – no właśnie, brakuje określenia: groteskowa, abstrakcyjna, „wielokulturowa” – była następująca zbitka:

- u góry tabliczka z nazwą ulicy: KRÓLEWSKA

- poniżej szyld POLISH RESTAURATION

- pod którym obrazek z napisem „Bierhalle” i wizerunkiem mocno wydekoltowanego dziewczęcia w „typie ikonograficznym” Oktoberfest... Wyobraźcie sobie tę znaczeniowo-obrazową idyllę... Czyli w swobodnym przekłądzie: królewskie piwsko w polish-knajpie w senter sity stolicy :-)


Tak sobie szłam tym anglo-spacerkiem, czytając, co po drodze. W pewnym momencie, zmęczona po całym dniu dyskusjo-konferencji, zastanawiam się, do czego odnosi się napis [łors]… Pierwsze skojarzenia STAR WARS. A to był po prostu stary, dobrze znany... WARS / ŁORS – ten od Sawy :-)

Ściana Wschodnia,
za: Narodowe Archiwum Cyfrowe,
https://www.google.pl/search?q=%C5%9Bciana+wschodnia+warszawa&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjYheqQ0YTMAhXlJJoKHZ_6CjIQsAQIJg&biw=1440&bih=727#imgrc=qqkshaiwCB8ngM%3A

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.