Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

ARTYSTA MALARZ U WŁAŚCICIELA URZĄDZEŃ PRYŚNIKOWYCH



W 1880 roku w toruńskiej prasie reklamował się Julian Wałdowski (1854-1912), malarz portretowy z Düsseldorfu, który przyjmuje zamówienia na portrety, także podług fotografii. „Portrety tutejsze stoją do łaskawego obejrzenia w mojej pracowni przy ul. Białej nr 67 [Weissestr.], w domu p. Lewina.” 
(Lewin to znany w mieście przedsiębiorca od miejskich łazienek i urządzeń pryśnikowych, ale to inna historia…)
Jesienią artysta przeniósł swoją pracownię na ul. Małą Garbarską 15, do lokalu na I piętrze.

Wałdowski, malarz czynny w Toruniu i na Śląsku, malarstwa uczył się w Düsseldorfie i Monachium. Z Toruniem związał się w 1883 roku, pozostał tu do roku 1890 (zob. nota biograficzna autorstwa Tadeusza Zakrzewskiego, „Toruński Słownik  Biograficzny, t. 1, red. Krzysztof Mikulski, Toruń 1998, s. 244-245). Tu swoją twórczość ukierunkował na malarstwo religijne.

Barokowy ołtarz główny w kościele Świętojańskim, z obrazem Wałdowskiego,
pocztówka, lata 90. XIX w.
Ze zbioru Tamary i Krzysztofa Klunderów.


Jest autorem ogromnych rozmiarów obrazu „Św. Cecylia” (1887, dziś bardzo zniszczony, z dziurami...) do dawnego, barokowego ołtarza głównego w kościele Świętojańskim, a także obrazu z wizerunkiem Anioła Stróża do ołtarza bocznego w tej świątyni. Recenzent w prasie lokalnej ocenił, iż jest to dzieło niepośledniej wartości, „szkoda tylko, że artysta musiał się liczyć z wymaganiami i gustem zamawiających, przez co niektóre szczegóły odbiedz musiały od wymóg sztuki”.

Ołtarz Anioła Stróża z obrazem Wałdowskiego.
Fot. Andrzej R. Skowroński
Nie gardził Wałdowski małymi zleceniami z okazji różnych uroczystości, skoro w czerwcu 1881 roku podjął się wykonania specjalnego transparentu na jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Kazimierza Siuchnińskiego (zm. 1885), proboszcza parafii w Podgórzu. A portrety jego pędzla, we wspaniałych złotych ramach, otrzymali państwo Aleksandrostwo Maciejewscy z okazji srebrnego wesela (1882), „od przyjaciół, deputacyj towarzystw różnych, zarządu kościoła św. Jana i szerokiego koła współobywateli”. 


Wkrótce wiedzę o tym artyście uzupełni Sławomir MAJOCH, który podczas konferencji na temat katedry po konserwacji (15-16.10.) przedstawi referat Nazarenizm w toruńskim kościele Świętojańskim. O zapomnianych pracach Juliana Wałdowskiego
Już teraz zapraszam!
(Więcej informacji niebawem, także na Facebooku.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.