Szukaj na tym blogu

środa, 16 listopada 2016

SUBIEKTYWNIE (TSF) – HORROR czy AMOR VACUISą takie pojęcia w historii sztuki, jak horror vacui i amor vacui, oznaczające odpowiednio: lęk przed pustką oraz jej umiłowanie. W przełożeniu na język plastyki to nadmiar dekoracji / ornamentu, szczelnie zapełniających całą powierzchnię, w przeciwieństwie do swego rodzaju puryzmu, dbałości o czystość powierzchni / przestrzeni. W szerszym rozumieniu, w odniesieniu do kultury, to: nadmiar kontra minimalizm.  

Fot. Jarek Fisz

Doskonałą ilustracją tych przeciwieństw jest fotografia Jarka FISZA (z 78. spaceru Toruńskich Spacerów Fotograficznych PODGÓRZ CITY I KLUCZYKI). Kadr w subtelny sposób ujmujący to, co przeciwstawne dosłownie i symbolicznie.


Z lewej – historia, z przejściem do: PRZED i PO (brama), przeniknięta światłem, które jest przewodnikiem, ze znakami
tego, co minione (detal architektoniczny) i tego, co bieżące (grafitti). Konkretne, mocne, określone, ograniczone. 
Z prawej – wszystko, co tylko chcesz, co potrafisz zobaczyć  oczyma ducha, „wzrokiem wewnętrznym”. Ulotne, bezkresne, nieprzewidywalne. 

Bryła, materia, jej bycie, trwanie, kontrastują z tym, co obok – nie z pustką, ale z wolną przestrzenią. To różnica. Pustka = BRAK czegoś, przestrzeń = JEST swoboda.
Wolność,
wolna przestrzeń – w każdym wymiarze – jest niezbędna dla intuicji, wyobraźni, kreatywności, dla ducha, dla marzeń. Nie da się ich ubrać w ciasne, znormalizowane formy. Spójrz uważnie: gdzie widzisz więcej? 


Horror
i amor… – w sztuce rozłączne, w życiu wręcz przeciwnie. Lęk przed pustką… Boję się pustki wewnętrznej, ale swoją samoto-osobność lubię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.