Szukaj na tym blogu

piątek, 13 lutego 2015

KAWIARNIA NA MOKREM W PŁOMIENIACH (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)W czerwcu 1908 roku prasa donosiła, iż na Mokrem miał miejsce wielki pożar. Płomienie strawiły znaną kawiarnię Wiedeńską (Wiener Cafe), miejsce spotkań i różnorakich imprez kulturalnych z pokazami kinematografu włącznie.

Zaalarmowana miejska straż ogniowa stanęła natychmiast na miejscu, ogień jednak takie już przybrał rozmiary, że straż całą swą czynność skierować musiała na ratowanie zabudowań sąsiednich. Z całego obszernego budynku sterczą tylko mury, z ruchomości nie uratowano prawie nic.
Niestety, nie obyło się też podczas prac ratunkowych bez wypadku. Strażaka Eichstaedta zasypały bowiem gruzy walących się szczytów budynków; nieszczęśliwy ciężko został pokaleczony, tak że prawie nieżywego umieszczono go w domu chorych. Ogień, jak się zdaje, podłożono umyślnie, pożar bowiem wybuchnął równocześnie w kilku miejscach.”Thorner Presse, 19.11.1907.


Szczególnie chętnie kinematograficzne pokazy organizował tu Flotten Verein, zwykle jako kolejne po tych odbytych w wielkiej sali Schützenhaus / Strzelnicy (przy ob. ul. Przedzamcze). Ambitne przedsięwzięcie Deutscher Flotten Verein mające na celu m.in. patriotyczną zakończyło się finansowym niepowodzeniem - firma Bioskopgesellschaft z Berlina, która prezentowała filmy przez 2 lata, zbankrutowała. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.