Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 16 lutego 2015

PIERWSZA PANI RADNA W TORUNIU - KIEDYŚ...

 
Taka mi się informacja trafiła - sprzed 89 lat... PIERWSZA PANI RADNA W TORUNIU! Dziś nie pierwsze, nie jedyne, ale też niezbyt liczne.
 
W 1926 roku prasa donosiła, iż na pierwszym posiedzeniu rady "wśród uroczystych czarnych surdutów panów radnych, jak barwny mak wśród chwastów zakwitł pomarańczowo-żółty sweterek pierwszej w Toruniu pani radnej."
Obok informacji pojawił się zjadliwy co nieco, a może podszyty strachem...,  komentarz: "W każdym bądź razie nasze toruńskie sufrażystki mogą liczyć na to, że wszelkie ich postulaty znajdą w radzie miejskiej gorące poparcie, a że zachłanności niewieściej mniemasz granic, więc niedługo w Toruniu zagarną dla siebie nie tylko Ratusz…"

I jeszcze PIĘĆ MINUT ŚMIECHU (wierszyk z 1929 roku, opublikowany w "Dniu Pomorskim"). Trudno uwierzyć, że to także powrót do przeszłości, prawda?

Kto ty jesteś? - Poseł mały.
Jaki znak twój? – Mandat stały.
W co ty wierzysz? – W siebie wierzę.
O czem marzysz? – O karjerze.
Będziesz ją miał? – Nie, niestety.
Rzuć więc mandat! – A dyety???

2 komentarze:

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.