Szukaj na tym blogu

wtorek, 24 lutego 2015

SPRAWDŹ, JAKIE MASZ SKARBY W DOMU!

Swego czasu Szymon Spandowski poszukiwał wiadomości na temat dawnej kaplicy baptystów z końca XIX w., która znajdowała się w okolicy ulic Kraszewskiego – Matejki. Pamiętali ją starsi torunianie, ktoś nawet wspomniał, że budynek rozebrano zapewne w latach 60. XX w.
I cóż się okazało? Przeszukując domowe archiwum, choć w zupełnie innym celu (o czym za chwilę), znalazłam kilka zdjęć z tą kaplicą w tle! Warto czasem po raz enty przejrzeć domowe zasoby...
Zdjęcia datowane na koniec 1962 roku.
 

A ten inny cel to kolejna – kapitalna – książka o przeszłości miejsca i ludzi, na bazie materiałów pochodzących z tzw. archiwów społecznych (domowe albumy, prywatne zbiory pocztówek itp., zapiski, wspomnienia i relacje). 

To książka Przechowo. Album z zarysem dziejów. Kolejna tego rodzaju, po opisanej w toruniarni publikacji na temat Chełmna. Ma szczęście ten rejon, bliski mi ze względów rodzinnych, do tego rodzaju opracowań!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.