Szukaj na tym blogu

niedziela, 8 marca 2015

DZIEŃ KOBIET! - SIEDMIORO PRZYKAZAŃ MĘŻOWSKICH...Gazeta Toruńska w 1882 roku zacytowała poniższą instrukcję na wypadek wyjazdu męża. Tak jakoś skojarzyło mi się z Dniem Kobiet...
„Amerykański dżentelmen zmuszony wyjechać za interesami, pozostawił żonie następującą instrukcją:
1. Z nikim nie mówić na kolei, nikomu nie dać przemówić do siebie prócz konduktora i odźwiernego na stacyi.
2. Gdziekolwiek pójdzie z wizytą nie wolno w salonie zasiąść, ani – broń Boże – zaśpiewać, chyba w obecności jakiegoś bliskiego członka rodziny.
3. Matki nie opuszczać więcej, jak na pięć minut – nie wychodzić i nie jeździć konno nawet z bratem, jeżeli matki przy tem nie będzie.
4. Żadnych wizyt nie oddawać ani przyjmować, chyba braci i ich żony.
5. Z żadnem z dawnych znajomych nie rozmawiać, nie dozwolić na przedstawianie sobie kogokolwiek. W razie, gdyby je się kto przedstawił, nie przemówić do niego.
6. Co wieczór pisać mężowi dokładne sprawozdanie z tego, co w ciągu dnia robiła, gdzie była, z kim mówiła i do kogo przemówiła.
7. W końcu przed odwiedzeniem matki wykonać przysięgę, że wszystkie powyższe przepisy święcie zachowa.
I co Wy na to? Wówczas, jak donosi Gazeta Toruńska, po otrzymaniu takiej instrukcyi małżonka podała skargę o rozwód”...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.