Szukaj na tym blogu

wtorek, 3 marca 2015

KURA ZNOSZĄCA ZŁOTE JAJA I RÓŻNE TYPY KOBIET (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)W lutym 1906 roku torunian cieszył teatr świetlny pn. Pariser Novitäten-Theater, który stanął w Viktoria Park przy Graudenzerstr. (ob. ul. Grudziądzka). Najwyższą jakość obrazu zapewniało kinematograficzne urządzenie z Welt-Institut Pathé-Frères z Paryża – stanowiło rzadkość na lokalnym rynku, zdominowanym przez firmy niemieckie. Spektakle prowadził recytator Hermann Preiss-Sarno z Berlina. Pariser Novitäten-Theater miał świetne recenzje, także w odniesieniu do wcześniejszych występów w Bydgoszczy.

Zachwycały widzów żywe fotografie w kolorach naturalnych (tj. film kolorowany) – nowość! Pokazywano komedie, burleski i dramaty, a nawet filmy-giganty o długości 650 m (!). Interesujący był obraz „Napoleon – wielkość i upadek”, były filmy rodzajowe, balet, sport, typy kobiet z różnych krajów, przechadzka po ogrodzie zoologicznym w Paryżu, kura znosząca złote jaja. Zachwalano nienaganny program familijny. Bilety kosztowały sporo – od 1 mk. do 40 fen., tańsze - za 40-15 fen., obowiązywały na program rodzinny i – tradycyjnie – dla dzieci.


(Z mojej książki
„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.