Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 9 marca 2015

KINOWY POTENTAT MÜLLER I JEGO ZŁĄCZONE TEATRY ŚWIETLNE (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)Toruński potentat branży kinematograficzno-filmowej Max Müller w połowie lutego 1913 roku połączył Odeon Lichtspiele przy Gerechtestr. 3 (ob. ul. Prosta 5) ze swoimi pozostałymi teatrami świetlnymi. Były to: Zentral Theater i Welt Biograph przy Rynku Nowomiejskim, róg ul. Prostej. Tak powstało przedsiębiorstwo pod nazwą Vereinigte Müller’s Lichtspiele (Müllera Złączone Teatry Świetlne).
Już wiosną tego roku Müller zapraszał publikę nie tylko na widowiska świetlne, ale także na koncerty smyczkowe w wykonaniu piętnastu muzyków, którzy grali utwory m.in. Edvarda Griega, Johannesa Brahmsa, Jacquesa Offenbacha, a także na występy miejscowych orkiestr: 61. Regimentu Piechty i 15. Regimentu Artylerii. Ten ostatni zespół występował również w Kinematograph-Theater Metropol. Przedsprzedaż biletów prowadził Louis Wollenberg przy Breitestr. (ob. ul. Szeroka).
Wspomniany Metropol Müller niebawem także włączył do swoich Złączonych Teatrów Świetlnych (1915).

A tenże Metropol (ob. ul. Poniatowskiego) znajdował się nieopodal miejsca, w którym w okresie Drugiej Rzeczypospolitej wybudowano Dom Żołnierza i nowoczesne kino Mars (ul. Warszawska). Mars, w PRL-u kinoteatr Grunwald - dziś nieistniejący...(Z mojej książki
„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.