Szukaj na tym blogu

niedziela, 16 października 2016

SUBIEKTYWNIE (TSF) – JAK PIRAMIDA HISTORII
Fot. KK

Obraz jak widok z celi. Wiesz, gdzie to? To jedno z miejsc, które odwiedziliśmy podczas 77. spaceru TSF – Z PIASKÓW KU STAWKOM.
To widok z hali zakładów jajczarsko-drobiarskich przy ul. Poznańskiej, nadbudowanej na dawnym schronie piechoty, w kierunku ul. Hallera (w czasach PRL-u = Marchlewskiego) – jak piramida historii. Nieopodal dawnej cegielni służącej miejscowemu garnizonowi, gdzie w czasie II wojny światowej hitlerowcy ulokowali obóz dla robotników przymusowych.


W zamkniętej jak cela przestrzeni, odizolowanej od świata realnego, uwieziona jest historia – dwóch epok i ludzi tych czasów. Może to dziwne skojarzenie, ale ludzi tych łączył fakt, iż „w zakresie obowiązków” mieli odbieranie życia… – żołnierze pruskiej twierdzy oraz pracownicy zakładów przetwórczych (jajczarsko-drobiarskich) z czasów PRL-u. Choć oczywiste jest, że niewspółmierne i nieporównywalne to uśmiercanie.

W celi zamknięty duch niebytu, ale okno pokazuję perspektywę. Życie (ptaki w locie...). Daje nadzieję. Ciąg dalszy historii to życie tu i teraz. Życie, które zmienia się i wciąż zaskakuje. Które wciąż poprawiamy i naprawiamy, mniej lub bardziej udolnie – jak ten termomodernizowany dom za oknem…


Ten obraz staje się mówiący w zestawieniu z historią. Ale sam kadr frapujący, skoro nie tylko ja go dostrzegłam
:-)

Fot. Agata Jankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.