Szukaj na tym blogu

niedziela, 2 października 2016

NIEZNANY MALARZ Z PODGÓRZA

Nieznany – a nawet, jeśli już poznany, za arcymistrza uznany być nie może. Nie na tym jednak polega wartość amatorskiej twórczości Gustava Klempa z Podgórza (a nie z Torunia-Podgórza, jak napisano…), z czasów I wojny światowej. Powiększa on naszą wiedzę o żołnierzach różnych wojen różnych czasów, którzy ten czas opresji starali się w jakiś sposób oswoić (żadne określenie nie będzie tu adekwatne…) za pomocą ucieczki w sztukę. Pamiętacie szkicownik Oscara Kauscha, odkryty przez Sławomira Majocha?

Fotografia z analogicznego okresu...
(ze zbioru Marii Błęckiej).

Tego rodzaju obrazki, zwykle o charakterze dokumentalnym, bardziej lub mniej wprawna ręką amatora kreślone / malowane, mają wartość historyczną. A dla potomków, następców (w przypadku Gustava Klempa  - podgórzan) - wartość sentymentalną.
Polskojęzyczna informacja o tym zbiorze, obejmującym też pocztówki pisane z frontu, mignęła mi gdzieś na Facebooku, a potem nie mogłam jej odnaleźć (robiąc zbyt wiele jednocześnie…). Załączam więc oryginalną wersję informacji ze strony biblioteki George Mason University. Więcej obrazków na pinterest (warto zajrzeć!)
Artysta z Podgórza, jak to brzmi :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.