Szukaj na tym blogu

środa, 12 października 2016

SUBIEKTYWNIE (TSF) - OD CHAOSU PRZEZ KOLORY ŻYCIA DO IDEI



KK

Obraz szajerka (od zaplecza...), jak życie: nieład, chaos, czy – jak wolą niektórzy – pełna improwizacja. W narodowych barwach…

Ta ceglana kompozycja nasuwa automatyczne niemal skojarzenia, szczególnie w Toruniu, z gotycką architekturą, choć i czas i styl całkowicie z innego świata :-) Nasuwa skojarzenia z gotyckim wątków ceglanych uporządkowaniem, odzwierciedlającym porządek mikro i makrokosmosu. To w jakimś sensie materialny odpowiednik Ładu wszechświata za sprawą Wielkiej Idei.

Fot. Darek Kilan

Są i inne podgórskie „ceglane projekcje” – jak ta: kolory życia, pełne radości, różnorodne jak tęcza (tęcza z każdym możliwym skojarzeniem). Ale kolory ulotne, kruche, tylko nałożone na nie-kolorowe tło...

KK
Inna, trochę mroczna, może kojarzyć się – w opozycji do boskiego porządku – z ogniem piekielnym. Zamknięta czernią.


Tak ułożyły się niektóre kadry 
Podgórska różnorodność – jak tęcza :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.