Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 17 października 2016

SUBIEKTYWNIE (TSF) – ŁAD W CHAOSIE NATURYFot. Dariusz Chwiałkowski

Fotografia Dariusza Chwiałkowskiego to: 1/ kadr ze spaceru Z PIASKÓW KU STAWKOM, 2/ abstrakcja, 3/ kompozycja symboliczna. Każda z tych klasyfikacji jest prawdziwa, każda w innych kategoriach: 1/ = rzeczowo i faktograficznie, 2/= odnośnie do formy, 3/ w stosunku do treści – symboli wyobrażonych przez każdego potencjalnego odbiorcę. Mnie najbardziej odpowiada ta ostatnia klasyfikacja :-)

Abstrakcja z elementami geometrycznego uporządkowania, ale i bezładu natury, jest jak szkielet porządku świata, wypełniony doraźnością i dniem codziennym. Ta ulotna doraźność to my, mróweczki ludzkie w kosmosie Natury, jak szpil(ecz)ki – dosłownie – zagubione w jego bezmiarze.
Czy ten odgórny Ład jest wytęskniony czy wręcz przeciwnie? Pożądany czy narzucony?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.