Szukaj na tym blogu

środa, 24 sierpnia 2016

POSZUKIWANY / POSZUKIWANA – NAPIS / LITERA STARAChodzi oczywiście o aktywność LITEROŁAPA (czyli bezkonkurencyjnego Kamila Snochowskiego; więcej na Facebooku), który współzaprasza na spacer szlakiem litero-duchów (2 i 3 IX). Spotkanie organizują Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu oraz Dom Muz.
Cieszy, że Toruń może pochwalić się kolejnymi odnowionymi szyldami sprzed wieku. Ich obecność w przestrzeni miasta przywołuje ducha dawno minionej codzienności. To też zabytki, jak gotyckie kościoły, nowożytne kamienice, historyzujące i modernistyczne gmachy urzędowe i mieszkalne. To tacy „bracia mniejsi” w rodzinie ZABYTKÓW MŁODSZEGO POKOLENIA :-)


Kamil Snochowski
opowiadał już o swojej pasji i efektach prac dokumentacyjnych i rekonstrukcyjnych, podczas trzeciej konferencji z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA, poświęconej HISTORYZMOWI XIX i XX w., przygotowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki wraz z Partnerami. Dzięki temu Jego LITERO-DUCHOWA opowieść będzie dostępna w formie utrwalonej = książkowej. Premierę tomu planujemy na 26 XI, na czwarte już spotkanie z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA. W listopadzie będziemy rozmawiać o zabytkach lewobrzeża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.