Szukaj na tym blogu

niedziela, 21 sierpnia 2016

PRUSKO-MUROWE ODZWIERCIEDLENIE WEWNĘTRZNEFot. Janusz MILANOWSKI oczywiscie :-)

Prusko-murowe mnie-odzwierciedlenie to ten kadr – uwieczniony przez Janusza Milanowskiego, który potrafi odnaleźć i uchwycić magię miejsca. Telepatia, podobna wrażliwość, podobne widzenie – czy także wewnętrznym wzrokiem? To dla mnie jeden z miejskich obrazów jak znak. Jak widać, nie tylko dla mnie. Dziękuję Januszu za tę (kolejną) fotografię pełną ducha.

Niemal codziennie widzę tę ścianę domu przy ul. Bydgoskiej, w drodze z pracy, chyba że zmienię najkrótszą trasę do domu. I za każdym razem jest inna. Budzi inne skojarzenia, refleksje. Dostrzegam w niej, jak w lustrze albo jak na wielkoformatowym ekranie, projekcję tego, co dzieje się we mnie w danym momencie. Słońce, zachmurzenie, burzowe chmury :-)
, harmonię, niepokój, oczekiwanie.
Raz jest to mapa życia z labiryntem ścieżek – niby uporządko-wanych, ale i tak można zabłądzić... Niektóre ścieżki wytarte, inne mocne i wyraźne – rzadko używane – ­ pozostają nieodkryte. Innym razem to nieograniczone pole, dające wyobraźni możliwość nieskończonego i spontanicznego podążania w bezkres, w ogrom- nie wielkiej liczbie kierunków. Kwestia wyboru. I wyobraźni :-) 
Czasem okno na wielkiej płaszczyźnie ściany jest jak busola w morzu moich nastrojów, widzianych w tym lustrze wewnętrznym wzorkiem. Jak nadzieja na spełnienie oczekiwanej bliskości, czasem potrzeby samotności, jak ostrzeżenie przed tym, co gnębi – okno otwarte, pełne dynamiki, z „uciekającą” firanką; czasem z refleksami słońca; innym razem ciemne, nieodgadnione.
Czasem dobrze spojrzeć w lustro / ekran z wewnętrzną projekcją, zatrzymać się, pozwolić płynąć refleksji. To rozwija, buduje wewnętrznie. Choć bywa, że życia nie ułatwia, ale inaczej nie potrafię :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.