Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 14 listopada 2016

WSPOMNIENIA TORUNIANINA Z PODGÓRZA - WARTO!

Kolejny njus / news 😄 w naszej kampanii reklamowej zabytków młodszego pokolenia i kolejnej konferencji ich dotyczącej (o lewobrzeżu, 26 XI).

Oprócz książki z sesji kwietniowej (HISTORYZM) do dyspozycji uczestników spotkania oddajemy jeszcze jeden NAJŚWIEŻSZY tytuł: WSPOMNIENIA TORUNIANINA Z PODGÓRZA. A to za sprawą uprzejmości wydawcy, Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela (dziękujemy!). Jeśli ktoś pożąda 😊 - zapraszamy! Nakład niewielki...
W książce odnajdziemy między innymi obraz Podgórza sprzed lat widziany oczyma Tadeusza Zakrzewskiego - torunianina z Podgórza, jak o sobie mawiał. Tadeusza - dziecka, młodzieńca, młodego mężczyzny. Podgórz był Jego pierwszą małą ojczyzną, podobnie jak Toruń w późniejszym okresie.
Znaczna część książki dotyczy okresu toruńskiego: fascynacji i pasji dorosłego Tadeusza, jego aktywności, a także kultury i sztuki miasta.


Książkę przygotował do druku Zefiryn Jędrzyński (który wcześniej opublikował własne wspomnienia; te z lat młodości dotyczą Stawek = też lewobrzeże
😊).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.