Szukaj na tym blogu

niedziela, 20 listopada 2016

ROBOTNICZO I Z JEDNOŚCIĄ – 5 (TORUŃ, KTÓREGO NIE MA)Niebawem powinien ukazać się drukiem artykuł mojego autorstwa pt. Toruńska Jedność Robotnicza z Rzutem zjednoczona, w tomie z materiałów drugiej konferencji TORMIAR, zorganizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej. Będzie to pierwsze opracowanie o Spółdzielni Jedność Robotnicza w Toruniu (zał. 1950; od 1971 r. jako Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Ars), w kontekście spółdzielczości miejscowej. Zaledwie podstawowe informacje.

Fot. to i niżej ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.


Na szczęście w nieprzebranych zbiorach toruńskiej Biblioteki Uniwersyteckiej (dokumenty życia społecznego) znalazły się fotografie, na których uwiecznieni są pracownice Jedności Robotniczej – przy warsztacie tkackim, przy malowaniu tkanin, wyrobie ceramiki, w pakowalni.
Zwraca uwagę zdjęcie z prezentacją jednego ze sztandarowych wyrobów spółdzielni – kilimka (tu z motywem nawiązującym do dawnych form piernikowych). W latach 70. XX w. podbiły one rynki zagraniczne oraz krajowy.

Wcześniej Jedność Robotnicza znana była – i przez torunianki specjalnie lubiana
:-) – za sprawą malowanych ręcznie jedwabnych kuponów, apaszek, szalików (lata 50. i 60. XX w.). Były namiastką ekskluzywnego
– przynajmniej odzieżowego indywidualizmu.

Ekspozycja wyrobów toruńskich spółdzielni artystycznych
w Muzeum Etnograficznym.
Z lewej prof. Józef Kozłowski, twórca spółdzielni Rzut.
Spółdzielnia miała charakter przede wszystkim włókienniczy, choć początki to tak zwane mydło i powidło: od samodziałów, guzików i grzebieni, usług farbiarsko-wykończeniowych, przez… kamieniarstwo (pomniki nagrobne) – do tkanin, galanterii włókienniczej i haftów właśnie. Wynikało to z faktu, iż Jedność Robotnicza powstała po połączeniu trzech prywatnych zakładów:
--- Przędzalni wełny i wytwórni guzików przy tejże przędzalni (ul. Jęczmienna,
--- Wytwórni guzików (ul. Rabiańska 5),
--- Zakładu krawiectwa damskiego, usług siatkarskich i galanteryjnych (ul. Prosta 18).


Jak to w socjalistycznym zakładzie pracy bywało, aktywna była komisja kulturalno-oświatowa, prowadzono akcję socjalną, bibliotekę, organizowano rozrywki kulturalno-oświatowe (był nawet klub branżowy, przy ul. Ducha Św. 3, lata 50. XX w.), edukacji (i nie tylko...) służyły gazetki ścienne.
Robotnicy zawsze ENTUZJASTYCZNIE (jak pisano w sprawozdaniach) włączali się w akcje polityczno-społeczne – np. przekazywali pieniądze na odbudowę Warszawy, na pomoc sanitarną dla Korei walczącej z imperializmem amerykańskim (1952). W tymże roku 1952 pracownicy Zakładu kamieniarsko-rzeźbiarskiego, prowadzonego przez Bernarda Trenka, ochoczo zgłosili się do pracy przy budowie MDM
w Warszawie.


Nazwisko
mistrza kamieniarsko-rzeźbiarskiego Bernarda Trenka powinniśmy kojarzyć z realizacją pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej (1946) oraz pracami kamieniarskimi w Domu Dziecka przy ul. Szerokiej. Pomnika już nie ma, wnętrze Dom Dziecka zniszczoneW ramach zachęty do lektury książki
przygotowywanej (na koniec 2016 roku, acz nieco opóźnionej...)
pt. TORUŃ, KTÓREGO NIE MA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.