Szukaj na tym blogu

środa, 18 czerwca 2014

MIEJSCOWA BASTYLIA I WSZYSTKO-WIDZENIE



Areszt śledczy, czyli dawny Landesgericht, nazywany Beczką, Bastylią, Okrąglakiem, to neoromańska budowla, która przypomina zamkową wieżę z krenelażem (przed 1880 r.). 
Tu jedna z artystycznych wersji gmachu sądu obok Beczki, w wykonaniu Krzysztofa Żółtowskiego z grupy Toruńskie Spacery Fotograficzne.

Zapewne tylko nieliczni torunianie wiedzą, że konstrukcja Okrąglaka stanowi odwzorowanie idei „wszystko-widzenia” angielskiego filozofa Jeremy’ego Benthama (1787, Panopticon: gr. pan – wszystko, optikoswidzieć). Przypomniał ten fakt Marcin Gładych, kiedy kręcił niezwykły, fabularyzowany dokument pt. „Panoptykon” (2012), ukazujący dzieje Torunia z lat 1901-1989, z perspektywy osadzonych w Okrąglaku.
Wymyślona przez Benthama konstrukcja miała pozwalać na obserwowanie więźniów, ulokowanych w celach z kratami – bez drzwi, tak, aby o tym nie wiedzieli. Benthama „dom nadzoru” był budowlą na rzucie koła, z pojedynczymi celami i kilkupoziomową wieżą strażniczą tak skonstruowaną, że strażnicy byli niewidoczni dla osadzonych, a ci mieli poczucie nieustannej inwigilacji.
Toruński gmach powstał w miejscu bastei Koci Ogon. (Basteje, czyli umocnienia murowane lub ziemne, to formy pośrednie między basztą a bastionem. W przeciwieństwie do baszt miały formę walcowatą, były niższe.)
Podczas II wojny światowej naszą miejscową Bastylię zajmowało Gestapo, a w okresie PRL-u, przetrzymywano tu zabójców ks. Jerzego Popiełuszki (ich proces toczył się w Toruniu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.