Szukaj na tym blogu

sobota, 11 kwietnia 2015

BYDGOSKA 50/52 - DO OŻYWIENIA...

Kamienica przy ul. Bydgoskiej 50/52, jeden z najcenniejszych w Toruniu zabytków budownictwa szkieletowego, znana jest nie tylko ze swej urody. Niestety – nie tylko. Dziś jest symbolem braku szacunku dla zabytków młodszego pokolenia i wynikającego zeń braku należytej opieki nad budynkiem WPISANYM DO REJESTRU ZABYTKÓW (!).
 Pisano o tym wieeeeeelokrotnie w prasie, w internecie, alarmował Miejski Konserwator Zbytków, pisało Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście – wiele razy, m.in. apelując do Prezydenta (2010), także teraz – kiedy ogłoszono konsultacje w sprawie przyszłej funkcji budynku. Oby tylko nie były to (kolejne) „kąsultacje”Zgadzam się w pełni z Ich tezą – konsultacje to nie remont!
Cytat z Gazety Pomorskiej: „Urząd miasta zamierza wpisać OŻYWIENIE TEJ KAMIENICY i jej otoczenia do lokalnego programu rewitalizacji na lata 2015-2020”. Czy to dobra praktyka: zniszczyć, odpuścić, dobić, a potem – „ożywiać”?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.