Szukaj na tym blogu

sobota, 11 kwietnia 2015

SUBIEKTYWNIE (TSF) – HISTORIA ODBIJA SIĘ W NASZe względu na przygotowywanie pierwszej konferencji z nowego cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – BUDOWNICTWO SZKIELETOWE” (9 maja, wspólnie z Książnicą Kopernikańską), od jakiegoś czasu poruszam się po tym obszarze.
Szukam, pytam, czytam, oglądam zdjęcia. Także członków Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne. Pokazują rzeczywistość – w przypadku tzw. pruskiego muru często smutną (choć malowniczą…) – w subiektywnym ujęciu.
Kolejne prusko-murowe zdjęcie, które mnie urzekło, po fotografii Katarzyny Rubiszewskiej, to kadr Grzegorza Kazuro (ujęcie z ul. Podgórnej).


Dwa światy = dwa symbole: sacrum i profanum, kościół i dom, duchowa wzniosłość i powszedniość codzienności. Dwa światy – dwa symbole. Jeden odbija się w drugim, przegląda się w nim, jak w lustrze. I skojarzenie – tak historia odbija się w nas, w naszych wyborach, relacjach, poglądach, wierze. I nieważna jest nasza wola, świadomość tego faktu. Bo historia otacza nas, jesteśmy zanurzeni w jej kontekstach.
Dwa światy – dwa symbole. Jeden stanowi tło dla drugiego. W jakim jednak porządku? Czy idea jest tłem dla materialnej proza życia czy na odwrót? To z kolei w dużej mierze zależy od nas, od tego, w co wierzymy, od naszych priorytetów, systemu wartości.

Boski majestat zagląda do maluczkich, pochyla się nad nimi, jak Anioł Stróż. Pochyla się nad nami, nawet gdy nie dostrzegamy go – wpatrzeni w inne okno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.