Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIAChociaż termin odległy, już teraz zapraszam na konferencję
z (nowego) cyklu
ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA  
(9 maja br.).
Pierwsza jej edycja poświęcona będzie  
BUDOWNICTWU SZKIELETOWEMU.

Sesję organizuje 
Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki 
oraz WBP Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Kolejne spotkanie, planowane na 28 listopada br., 
dotyczyć będzie toruńskiego modernizmu.

Obrady w sali wykładowej Książnicy (ul. Słowackiego 8), w sobotę. Jest już całkiem spora grup(k)a zainteresowanych, więc uprzedzam: liczba miejsc ograniczona!
A w niedzielę może spacer z komentarzem po ginącym świecie domów szkieletowych, nazywanych potocznie pruskim murem? Już teraz zaplanujcie czas na spotkanie!
(O programie niebawem.)

Termin pomyślany tak, aby każdy torunianin zainteresowany dziedzictwem przeszłości rodzinnego miasta mógł w spotkaniu uczestniczyć. Goście spoza Torunia mile widziani!

Chciałabym, aby konferencje z tego cyklu nie tylko przyczyniły się do uzupełnienia stanu badań, ale by miały mocny wymiar edukacyjnyna rzecz uświadamiania historycznych wartości domów, miejsc, przedmiotów młodszego pokolenia, które nas otaczają, a o których często nie myślimy w kategoriach zabytku. A te zabytki – z XIX i XX w. – zasługują na naszą troskę, konserwatorską i organizacyjną opiekę, na wyeksponowanie w pejzażu wielokulturowego niegdyś miasta. Toruń to nie wyłącznie „gotyk na dotyk”.
Projekt: Michał Pszczółkowski.
Jutro ruszamy z kolportażem :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.