Szukaj na tym blogu

środa, 8 kwietnia 2015

CZY WISŁĘ ZASYPAĆ?Ponad 100 lat temu, w 1905 roku, powstał pomysł... zasypania Małej Wisły (dziś często błędnie nazywanej Martwą Wisłą).

Prasa donosiła: „Miejski zarząd ds. leśnictwa uchwalił na wniosek władz wojskowych wyciąć kępę bazarową wraz z równoczesnem zasypaniem polskiej Wisły. Wśród obywatelstwa toruńskiego gotuje się wskutek tej uchwały głośny protest. Starożytna kępa bazarowa jest bowiem jednym z pomników przyrody w Prusach Zachodnich, obok tego latem miejscem wycieczek setek i tysięcy osób.”

Dziś przydałoby się i Małej Wiśle i temu obszarowi więcej troski, bo to świetny teren zielony niemal w centrum miasta.

Nie zasypana - dzisiaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.