Szukaj na tym blogu

czwartek, 2 kwietnia 2015

PODGÓRZ - TYM RAZEM W KSIĄŻNICYJeśli jeszcze nie znudziło się Wam widmo Podgórza, zapraszam na spotkanie z cyklu TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW, organizowanego przez Książnicę Kopernikańską. 17 kwietnia opowiem o PODGÓRZU, JAKIEGO NIE ZNACIE. O Podgórzu i podgórzanach, o duchach / widmach kilku miejsc związanych z konkretnymi ludźmi, do dziś żywmy w pamięci lokalnej. Oczywiście sporo starych fotografii – może rozpoznacie znajomych? Może przypomną one jakieś ciekawe podgórskie historie?

Uczniowie Zespołu Szkół nr 15 podczas spaceru historycznego,
na ul. Grabskiego.Jestem podgórzanką – także z tego względu (nie tylko z motywacji związanej z moją profesją) zależy mi na zachowaniu miejscowej historii, pamięci miejsc, wspomnień i związanych z nimi emocji. Zaczyna się zwykle od: – Pamiętasz? To tu kiedyś skakałyśmy w gumę… – Poznajesz? Razem z nim chodziliśmy na wagary… Itp. itd. Dla poczucia więzi z naszym miejscem na ziemi ważna jest prozaiczna historia zwykłej codzienności.
Zapraszam do Książnicy, ul. Słowackiego 8, 
17 kwietnia, godz. 18.00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.