Szukaj na tym blogu

wtorek, 26 maja 2015

DO CZEGO NALEŻY ZOBOWIĄZAĆ CYGARNIKÓW? (TYTONIOWO)


A któż to taki cygarnik? W latach 70. XIX w. miejscowa prasa postulowała, aby cygarnicy włączyli się do społecznie pożytecznych działań na rzecz lokalnej klienteli, związanych z… usługami dorożkarzy .

Chodziło o... skargi na dorożkarzy, którzy przedrażali opłaty, szczególnie w stosunku do gości z Ciechocinka, co to po niemiecku czytać nie umieją. A taksy wywieszone na toruńskich dorożkach po niemiecku oczywiście napisane.
„Z strony urzędowej wobec ustawy o języku urzędowym i znanego prądu bodaj się [władze] zdecydują na to, aby taksy w dorożkach były i po polsku drukowane. Miastu przecież wiele zależy na gościach z Ciechocinka, których droga opłata za dorożki odstręcza i odstrasza. 

Niechby więc panowie kupcy, mianowicie CYGARNICY, drukowali na paczkach swoich taksę dorożek po niemiecku i po polsku, niechby to robili i inni także, a wtedy zapobiegłoby się wyzyskiwaniu i uszczuplaniu miastu zyskownej klienteli. Kilka groszy wydanych na ten druk opłaciłoby się całemu miastu sowicie. Ale pospieszyć się trzeba, bo pora kąpielowa ma się ku końcowi!”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.