Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 11 maja 2015

BYŁO, MINĘŁO... - ALE JESZCZE BĘDZIE. O ZABYTKACH RZECZ JASNAByła, minęła… – pierwsza konferencja Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki (we współpracy z Książnicą Kopernikańską) z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA, pt. „Budownictwo szkieletowe”. Czyli pruski mur po prostu.
Fot. (oba) Jacek Bloch
 

Sala pełna, dyskusja i pytania, atmosfera miła, no i na koniec niespodzianka – w postaci prezentu od p. Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej. Podarowała nam pięć swoich prac (rysunki tuszem) przedstawiających… domy z pruskiego muru oczywiście. DZIĘKUJEMY raz jeszcze! Musieliśmy więc zaimprowizować maszynę losującą, aby obdarować pięciu szczęśliwców – na zdjęciu. Powoli tradycją spotkań w Książnicy staje się obdarowywanie Gości :-) Wcześniej bywały to książki, podczas spotkań z cyklu TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW).

Było, minęło… – a za chwilę zapraszam na kolejne zabytkoznawczo-toruńskie atrakcje (jako ich współ-organizator = społeczny opiekun zabytków. To święto bazyliki katedralnej w dniach 6-14 czerwca, z okazji 80-lecia nadania kościołowi tytułu bazyliki mniejszej (1935-2015). Będą koncerty, wystawy, konkurs, zwiedzanie, wolny wstęp na wieżę i projekcje filmu 3D o dziejach świątyni. 

Fot. Andrzej R. Skowroński

Szczególnie chciałabym polecić zwiedzanie specjalne (8-14.06., codziennie o godz. 19.00), w towarzystwie toruńskich badaczy, łącznie z możliwością wejścia do miejsc niedostępnych (więźba dachowa
opowiadać o niej będzie dr inż. Ulrich Schaaf; zakrystia ze skarbczykiem o skarbach złotniczych pisząca te słowa).

Dokładne informacje niebawem, 
ale już teraz zarezerwujcie czas!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.