Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 maja 2015

KOBIELSKI I PALACZE WYROBÓW TYTONIOWYCH (TYTONIOWO)Wspomniany przy okazji dziejów fotografii toruńskiej Stanisław KOBIELSKI w 1889 roku, w domu własnym przy Breitestrasse 459 (ob. ul. Szeroka), otworzył handel cygar, ruskich i tureckich papierosów, cygar, tytoniu i tabaki. Polecał: tylko u Kobielskiego do nabycia „słynne na cały świat ks. Kneippa cygara zdrowia”. W latach 90. XIX w. „w handlu p. Kobielskiego, ul. Szeroka” przyjmowane były zgłoszenia na kursy tańca, które organizował W. St. Wituski.
Wituski, określany jako „metr tańca” i baletmistrz, pochodzący z Inowrocławia, dawał lekcje tańca połączone z „estetyką salonową”. Odbywały się one w mniejszej sali Strzelnicy (ob. ul. Przedzamcze), w Artushofie (Dworze Artusa), w lokalu Muzeum (ob. ul. Wysoka), gdzie uczęszczała i polska młodzież. Pisano: „…przy rutynie dużo zimnej krwi posiada, to nawet z ociężałymi Niemkami daleko zajdzie, a przy uprzejmości zjedna sobie coraz większy zastęp uczących się”.

Dwór Artusa, Thorner Presse, 1891 r.

W 1897 roku Kobielski obwieścił, iż przy ul. Murnej 22 otworzył atelier artystyczno-fotograficzne: „zakład ten prowadzi pierwszorzędny fotograf”.
Z czasem, w 1901 roku, w domu Kobielskiego (Maurerstr. 22), Edmund Czarliński otworzył kantor wysyłkowy papierosów, cygar, tytoni i gilz. Polecał m.in. cygara „Sienkiewicza jubileuszowe”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.