Szukaj na tym blogu

środa, 20 maja 2015

TYTONIOWE SKŁADY I FABRYKI W TORUNIU – WYRYWKOWY PRZEGLĄD (TYTONIOWO)Tytoniowo-nałogowy ciąg dalszy tu niektóre ze składów w mieście, oferujących cygara, papierosy, tabakę i wszystko, co służy tytoniowemu nałogowi. I kilka fabryk papierosów, a raczej wytwórczych zakładów (różnej rangi). 

E. BOEHLKE
1887 – fabryka papierosów, Schuhmacherstr. (ul. Szewska). Bohlke reklamował skład tureckich tytuni, rosyjskich papierosów, puszek (gilz) do papierosów, prawdziwe rosyjskie maszynki do papierosów

B. BULIŃSKI
1873 – wprowadził się do lokalu po DUSZYŃSKIM, na rogu ulic Żeglarskiej i Szerokiej (Butterstr./Maślana – Breitestr.), „dom narożny od Rynku”, z dawnego swego lokalu przy Butterstr. 92/93 (ob. ul. Żeglarska). Zachęcał klientów: „Będę także trzymał na składzie prawdziwy francuski koniak z Bordeaux po cenach umiarkowanych!”

1874 – jego skład cygar oferował prawdziwe petersburskie papierosy i tureckie fajki o czterech i mniej cybuchach, do cygar i tytuniu również cygarnice z pianki morskiej

1884 – Buliński przeniósł interes do domu własnego przy Breitestr. 443 (ul. Szeroka). 
Przy tej okazji pasa pisała: „Szkoda tylko, że skoro stało na ryby, nie stało na pieprz, tj. na małą kreseczkę nad literą n w nazwisku, które się bez niej twardo wymawia.” (Chodziło o niepolską pisownię nazwiska – Bulinski zamiast Buliński.) 
Oskar DRAWERT
1886 – uruchomił skład cygar, papierosów i tabaki przy Rynku Staromiejskim 162, w domu p. Szczypińskiego
Po latach działalność Drawerta kontynuował Władysław STANKIEWICZ. Oprócz tytoniowej oferty prowadził interes loteryjny (odnotowany w 1901 r.). 
W 1902 roku interes określany jako „dawniej Drawert”, uruchomił B. RACZKOWSKI, przy Gerberstr. 29 (ul. Wielkie Garbary, d. Garbarska), w domu L. Labesa, naprzeciwko kawiarni Kaiserkrone.

M. W. DUSZYŃSKI / F. DUSZYŃSKI
1873 – informacja o przeniesieniu składu cygar i tytuniu z narożnika Butterstr. (ul. Żeglarska, d. Maślana) i Breitestr. (ul. Szeroka) do własnego domu mieszczącego hotel Pod Trzema Koronami
1884 – handel cygar i tabaki, Breitestr. 90 b, narożnik Butterstr., „w domu rodzicielskim”. Właściciel chwalił się długoletnim doświadczeniem w tym zawodzie.
1887 – skład przy Breitestr. 90, polecał: cygara hawajskie, hamburskie, bremeńskie, fajki, wszelkie rodzaje tabak renomowanych wytwórni
1892 – Breitestr. 43, filia przy Rynku Staromiejskim 19, obok hotelu Pod Trzema Koronami
1904,  1912 – Breitestr. 43, róg Seglerstr. (ul. Żeglarska), właścicielem składu był Anastasius Siudowski

R. FLEISCHER
1876 – fabryka cygar przy Elisabethstr. 259/262 (ul. Królowej Jadwigi), polecano wielki wybór cygar, tabaki tureckiej i amerykańskiej 

Adolph GLÜCKMAN KALISKI
1868 – przez wiele lat pod tym szyldem oferowano cygara i tytonie, skład przy  Breitestr. 456 (ul. Szeroka)
1884 – Breitestr. 454
1891 – od października filia fabryki cygar i interesu importowego mieściła się w Artushofie (Dworze Artusa)
1908, 1912 – właścicielem firmy był Max Glückman, fabryka cygar pracowała przy Breitestr. 18, filia nadal była czynna w Dworze Artusa


Siegmund (Zygmunt) GRABOWSKI
Grabowski był… zegarmistrzem, ale początki jego działalności były wielobranżowe, bo obok składu zegarmistrzowskiego (później także złotniczego i optycznego), handlował  cygarami i tytuniami oraz prowadził fabrykę papierosów.


1896 – obok hotelu Pod Trzema Koronami, oferował m.in. cygara z dobrych zamorskich tytoni, prawdziwe ruskie papierosy


Gazeta Toruńska, 1895 r.

Władysław GROBLEWSKI
1890 – otworzył skład cygar, papierosów rosyjskich i tureckich, tytuniu i tabaki przy Culmerstr. 306/307 (ul. Chełminska). Pracował w tym zawodzie długo, w Berlinie i na prowincji.
1893, 1895, 1897 – przy Culmerstr. 5 można było nabyć prawdziwe rosyjskie papierosy: Smirna, Dyrektorskie, Europejskie, Alfa, Eleganckie, Elementne. W wielkim wyborze: cygara i cygaretki, tabaka do palenia, żucia i zażywania, papierosy, cygarniczki, etui do papierosów i cygar. Specjalność to ruskie cygara i tabaka.
1898 – W reklamie podano: „Toruń się coraz sławniejszym staje przez wyborne tabaki do zażywania. Najlepsze gatunki posiada W. Groblewski, ul. Chełmińska 5: ruska (zielona), stargardzka, węgierska (czarna).”
1900, 1901 – Groblewski przeniósł skład cygar, papierosów, tytoniu i tabaki do domu własnego (Pod Murzynem) przy Culmerstr. 12 (ul. Chełmińska), pod chorągwią, naprzeciwko składu dotychczasowego. Oferował także tabakierki, fajki, laski, a nawet… wina przeróżne, w wielkim wyborze, zagraniczne i krajowe.
1903 – Z reklamy: „Tylko tabaczka Groblewskiego / jest gatunku najlepszego. / Każda inna polecana / nie ma sławy u Waćpana.” Groblewski lubił wierszowane reklamy, z ilustracją.
1904 – Wiadomo, że prowadził też skład w Inowrocławiu.


Gazeta Toruńska, 5.05.1904.

Hugo JACOB
1888 – otworzenie handlu przy Culmerstr. 310 (ul. Chełmińska), w hotelu Hempler: fabryka tytuni i cygaret połączona ze składem cygar

Ten fotograf, wspomniany wcześniej w toruniarni, w domu własnym otworzył handel cygar, ruskich i tureckich papierosów, tytoniu i tabaki (1889, 1891, Breitestr. 459).

T. LIPCZYŃSKI
1894 – Fabryka tureckich tytuni i papierosów Fortuna, Brückenstr. 14 (ul. Mostowa). Polecał także gilzy, maszynki do robienia papierosów. 

PACZKOWSKI i spółka
1879 – nowo otwarta Fabryka Cygar, Culmerstr. 308 (ul. Chełminska)

Gust.[av] Ad. SCHLEB
1897, 1898 – Fabryka cygar i papierosów przy Breitestr. 21 (ul. Szeroka). 
Handlowano tu tytoniem, tabaką do żucia i zażywania, wykwintnymi fabrykatami cygar i papierosów.

Adolf SCHULZ
1906 –  skład główny cygar przy Culmerstr. 4 (ul. Chełmińska), filia przy Rynku Nowomiejskim, na rogu Gerechtestr. (ul. Prosta)
1912 – Culmerstr. 4, filia przy Badestr. 32 (ul. Łazienna)

Ludwik WOLLENBERG

1872 – otwarcie składu cygar, cygaretów i tytuniów przy Breitestr. 85 (ul. Szeroka), obok handlu żelaza C.B. Dietricha. Oferowano tu m.in. wyroby z Fabryki Cygar, Cygaretów i Tytuniów w Królewcu.


CDN. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.