Szukaj na tym blogu

czwartek, 14 maja 2015

PODGÓRZA ODKRYWANIEKolejne miłe spotkanie podgórskie, po jednym ze spacerków historycznych związanych z promocją projektu PODGÓRZ WIDMO – i kolejne ciekawe zdjęcia. Swoimi fotograficznymi skarbami zechcieli podzielić się państwo Lukrecja i Ryszard Kołodziejczakowie. Dziękuję!

Obie fotografie
ze zbioru Lukrecji i Ryszarda Kołodziejczaków.

Na początek – Ich dom rodzinny przy ul. Poznańskiej (w tym roku został zburzony). Jak się okazało, także rodzinne gniazdo dr. Tadeusza Zakrzewskiego, zasłużonego dla utrwalania i krzewienia wiedzy o dziejach Podgórza. Jaki świat jest mały…I drugie zdjęcie – takie „znakowe”, wymowne, jakby czuło się kontakt z ukazanymi osobami. Czyste w formie, nie przegadane, pełne wyrazu. To rodzeństwo Lukrecja i Ryszard przed swoim domem, w okresie okupacji hitlerowskiej. Dla mnie to jedna fotografii-ikon z podgórsko-historycznej przygody, podobnie jak zdjęcie rodzinne stelmacha Simona Pawlaka przed jego domem rodzinnym (też przy ul. Poznańskiej, nieco dalej).


Fot. ze zbiorów prywatnych.

Więcej – niebawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.