Szukaj na tym blogu

piątek, 17 czerwca 2016

KRZYŻACY – NIEKONIECZNIE SIENKIEWICZA – JUŻ SĄ, W SZAFIE…Krzyżacy już są, już… wiszą – w gablotkach w szafie i na ścianie, w bibliotece przy ul. Fałata 35.
W szafie...
„Krzyżacy – niekoniecznie Sienkiewicza” to prezentacja przygotowana na święto Bydgoskiego Przedmieścia na Fałata. Jutro premiera :-) , ale wystaw(k)a zostaje na dłużej. Kto zechce, może wpaść w każdej chwili (otwarcia biblioteki).
Pretekstem do wyboru niektórych wątków z mojej książ(ecz)ki „Krzyżacka ORBBIta” był Rok Henryka Sienkiewicza i książkowe odniesienie, w bibliotece oczywiste. Ale to zupełnie niestandardowe ujęcie krzyżackich wątków, także ich współczesnych odniesień. Między innymi duchem – i rysunkiem – jest tu obecny nawet sam Pan Senator Jan Wyrowiński. Jak? Zobaczcie sami. Jest i widok fragmentu ul. Mickiewicza. Co ma wspólnego z Krzyżakami? Też trzeba sprawdzić na miejscu. Zapraszam!

Co wspólnego z Krzyżakami ma współczesne sgrafitto?

Do czego służył ten przedmiot?
I czy w jakiś sposób wiąże się z bohaterami prezentacji?

Plansze opracował Kamil Snochowski,
autor graficznego projektu książ(ecz)ek serii
„Toruń SPACErkiem”
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.