Szukaj na tym blogu

czwartek, 16 czerwca 2016

PRL-u ŚLADY - ROZSZYFROWANE
Rozszyfrujmy ślad PRL-u pokazany tutaj. Zdjęcie przedstawia maszt przed dawną kamienicą czynszową Jaugscha przy ul. Poznańskiej 28, podgórskiego potentata branży rzeźnickiej, którego willa w ogrodzie znajdowała się tuż obok. Kamienica była jedną z posagowych, wzniesionych krótko przed wybuchem II wojny światowej dla każdej z córek. /Podobny dom stoi przy ul. Bydgoskiej 54 i przy ul. Grudziądzkiej nie-pamiętam-numeru :-)
/ To także mój dom rodzinny
:-)


Z lewej fragment willi Jaugschów,
z prawej w głębi - dom z pruskiego muru, ul. Poznańska 26,
niedawno rozebrany.
Czynszowej kamienicy jeszcze nie ma...
Fot. ze zbioru Elżbiety Wykrzykowskiej.
 

Smaczek PRL-u polega na tym, że przez dziesiątki lat parter zajmowała komenda Milicji Obywatelskiej (jakże inne było wówczas znaczenie tego przymiotnika…), później Policji. Komenda naprzeciwko kościoła zresztą… Czyli flagę na maszt w dniach jedynie słusznych świąt i okazji wciągali milicjanci, później policjanci.
Ze wspomnień z milicją związanych – pamiętam, że 13 grudnia pamiętnego 1981 roku z samego rana obudziła nas awantura. Milicjanci zatrzymali jakąś podróżującą autem rodzinę, nieświadomą wprowadzenia stanu wojennego, bo jechali z daleka i wyruszyli w nocy w sobotę, przed TĄ niedzielą. Pamiętam warty całodobowe, koksowniki, pijackie śpiewy… Na szczęście to przeszłość.
Komisariatu dawno tu nie ma, podobnie jak MO, ale maszt pozostał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.