Szukaj na tym blogu

czwartek, 16 czerwca 2016

SUBIEKTYWNIE (TSF) - KWIATOCENTRYZM

Jako historyczka sztuki miewam wyrzuty sumienia, że Natura często zachwyca mnie bardziej niż dzieła sztuki. Jak ktoś powiedział – przecież Natura jest dziełem NAJpiękniejszym. Dodam: i NAJpełniejszym. Bo jej obserwacja może skłaniać do refleksji nie mniej niż twory ludzkiego ducha i umysłu.


Fot. Jarek Fisz

Doskonałym tego przykładem jest fotografia Jarka Fisza. Kwiatocentryzm = wszechświat NATURAlnie uporządkowany. Tylko cień ulotny / zmienny burzy ten porządek – konkuruje z centrum kwiatoświata. Burzy, ale w jakimś sensie wprowadza równowagę, bo obok generalnego ładu potrzebna jest doza swobody i improwizacji, obok zasad, norm i procedur – kreacja, twórcze szaleństwo, radość spontaniczności. Pod warunkiem, że nikogo nie krzywdzą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.