Szukaj na tym blogu

środa, 5 kwietnia 2017

BIELIŹNIANA ILUMINACJA MIEJSCOWEGO KAPITANAKolejny "jeszcze szczegół" (i kilka innych) dotyczy wynalazku miejscowego w dziedzinie higieny – czy może raczej oszczędzania na niej... 😉
Kpt. Kazimierz Dąbrowski, właściciel wytwórni bielizny pod wiele mówiącą nazwą Heureka (!) przy ul. Łaziennej 19 wynalazł „obrotową bieliznę” - instrukcja obsługi w prasowym anonsie z 1922 roku.

Słowo Pomorskie, 19.02.1922.


Czyżby w nazwie firmy - HEUREKA - właściciel uwiecznił swą bieliźnianą iluminację?

W księdze adresowej z 1932 roku pod tym adresem nasz Kazimierz jest wymieniony jako przemysłowiec, już bez Heureki…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.