Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

ZA-KICAJĄCE PIERNIKI WIELKANOCNE


Wielkanocne - a właściwie już powielkanocne - impresje... piernikowe 😊 
Firma Hermanna Thomasa (zał. 1857) słynęła nie tylko z wyrobu katarzynek i wielu innych słodkich specjałów, ale też z tradycji ciekawie udekorowanych witryn firmowego sklepu. W 1927 roku „Słowo Pomorskie” donosiło:
Uwagę przechodniów na Rynku Nowomiejskim zwraca okno wystawowe f-my „Hermann Thomas”, jest tam bowiem wystawione istne arcydzieło kunsztu cukierniczego a zarazem owoc prawdziwie benedyktyńskiej pracy rozmiłowanego w swej sztuce mistrza, mianowicie „przytułek kurcząt”. Olbrzymie jaje z czekolady z oświetlonem wieczorami elektrycznością wnętrzem, służące jako „przytułek” dla całej czeredki małych kurczątek, o tyle praktycznych, że można je zjeść nieupieczone, są bowiem całe wykonane z marcepanu. Cały ten olbrzymi „budynek” łącznie z ogrodzeniem, słupkami itp. można zjeść. Poza tem wystawa udekorowana jest licznemi zajączkami, jajkami itp. wielkanocnemi smakołykami, wyrabianemi przez tę firmę…

Już nie pora życzyć smacznego, ale powspominać można... 😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.