Szukaj na tym blogu

wtorek, 11 kwietnia 2017

PAROWO-WITRAŻOWA ZAGADKA ROZWIĄZANA!

Witrażowa zagadka z Dworu Artusa (marcowy spacer TSF) rozwiązana za sprawą Piotra Kożurno - dziękuję!
To dziwne urządzenie na jednej z kwater witrażowych sali wielkiej to regulator odśrodkowy obrotów - do sterowania mocą maszyny parowej mówiąc najprościej.

Cudo nasze z elewacji kamienicy przy ul. Ducha Św. 3
i z Dworu Artusa.

Piotr Kożurno
podpowiedział, że cudo takie możemy obejrzeć na elewacji kamienicy przy ul. Ducha Św. 3. Faktycznie - widziałam, wiedziałam, nie skojarzyłam! To kamienica Pod Herkulesem Franza Zährera, potocznie zwana Pod Atlantem, znana nam z młodszego pokolenia 😊


Tak cudo nasze wygląda w wikipedii.

1 komentarz:

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.