Fotoplastykon
przy ul. Chełmińskiej 7, funkcjonujący ponoć jeszcze w latach 70., przetrwał w pamięci
torunian, a fizycznie – w Muzeum Etnograficznym. Do dziś niewiele było o nim wiadomo...
Warszawski = wciąż czynny! za: http://fotoplastikonwarszawski.pl/ |
Prapoczątki tego rodzaju urządzeń sięgają końca lat 30. XIX w., kiedy zastosowano przeglądarkę do oglądania stereoskopowych fotografii, tj. dających efekt trójwymiarowości (stereo-foto w Toruniu tutaj). Upowszechniła się ona w połowie XIX w. Po raz pierwszy publicznie fotografię stereoskopową pokazano w 1851 roku na Wystawie Światowej w Londynie.
Fotoplastykon, który umożliwiał oglądanie zdjęć stereoskopowych przez wzierniki ze szkłem powiększającym, okres świetności przeżywał nieco później, w 3. tercji XIX w. Klientom fotoplastykonów najczęściej oferowano do oglądania cykle krajoznawcze lub etnograficzne, ale bywały też obyczajowe, a nawet… nieco pikantne. O działających w Toruniu fotoplastykonach zob. tu oraz tutaj.
Fotoplastykon (Photomatonbetrieb, Schnellphotographierer Betrieb) przy ul. Chełmińskiej 7 uruchomił w sierpniu 1941 roku Joseph Lesniewski z Gotenhafen, zam. Adolf-Hitlerstrasse 36. Używał też nazwiska Leser. Musiał wyremontować lokal, spełnić wymogi sanitarne etc.
W grudniu 1941 roku w „Thorner Freiheit” pisano, że Schnellphotographierer Betrieb czynny jest codziennie bez przerwy w godz. 8.30-18.30, pokazy dotyczą obrony kraju, partii (wiadomo jakiej...), a także światowych podróży.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz