Szukaj na tym blogu

środa, 15 marca 2017

POLAMERYKA – JESZCZE SZCZEGÓŁJeszcze a propos drobiazgów uzupełniających – to ogłoszenie istotne wobec baaaardzo niewielkiej wiedzy o Polameryce, pierwszej toruńskiej firmie Drugiej RP trudniącej się wytwarzaniem przedmiotów artystycznych do wyposażenia wnętrz.
Słowo Pomorskie, 14.03.1922.

Mała "forma literacka", ale całkiem sporo informacji: adresy, asortyment, udział w Targach Poznańskich.

O Polameryce pisałam wcześniej - to historia zasługująca na dogłębne zgłębienie 😊 Przypomnę tylko, że ta firma to swego rodzaju protoplast(k)a powojennej Spółdzielni Artystów Plastyków Rzut (zał. 1946). O Rzucie też znajdziecie posty w toruniarni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.