Szukaj na tym blogu

piątek, 21 kwietnia 2017

PORA NA PRZEDMIEŚCIA! - KINOWE PRZYBYTKI (SERIA PODGÓRZ)

Okazało się, że pierwszy kinematograf w Podgórzu uruchomiono już wiosną 1922 roku. Tadeusz Zakrzewski opisał (w Nowościach, 1994 r.) późniejsze przybytki X Muzy, czynne w latach 1928-1931, które funkcjonowały – z przerwami – w Domu Polskim (ul. Poznańska 50/52).

Kino-historię Podgórza
dziś należy uzupełnić o informacje z okresu okupacji hitlerowskiej, kiedy działała na Podgórzu placówka pn. Berg (ul. Poznańska 69), na ponad 360 miejsc (zwróćmy uwagę na nazwę kina). 


Co łączyło kino Berg ze szkołą na Stawkach? (budowę ukończono podczas II wojny światowej). Odpowiedź na spotkaniu w Książnicy 25 IV. Nowe ustalenia o modernistycznym budynku szkoły - w skrócie - można znaleźć tutaj, pełna wersja, czyli książkowa, 13 V = podczas piątej konferencji z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA.

 
Elewacja Berg-theater,
niżej - papier firmowy z logo.
Archiwum Państwowe w Toruniu.

Zapraszam do Książnicy 25 IV = nieco więcej o kinach na przedmieściach, w związku ze 110. rocznicą pierwszego stałego kinematografu w Toruniu. Będzie o Bydgoskim Przedmieściu, Wilhelmstadt, Chełmińskim, no i o Podgórzu oczywiście, choć do 1938 roku było to odrębne miasto


Proj. graf. Kamil Snochowski
Tym trzecim spotkaniem kończymy "serial" na  na 110-lecie kina stałego. Na finał atrakcje dodatkowe 😊 w postaci losowania wśród Gości NAJnowszej mojej książ(ecz)ki o kinach toruńskich: kiNOWO-filMOWA orbita.


W ramach kinowego "serialu" był
wątek dżendera tak zwanego 😉
,
czy – wyrażając się precyzyjniej – emancypacyjno-feministyczny (Joanna Łyskowska vel Johana Lyskowski);
był też męski potentat.
Pora na przedmieścia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.